Spotkanie Noworoczne Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki

Dnia 8 lutego 2024 roku w Klubie „Żaczek” odbyło się coroczne Spotkanie Noworoczne Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki. Kadra, emerytowani Pracownicy oraz Przyjaciele Instytutu przybyli licznie na zaproszenie.

Dyrektor Instytutu prof. dr hab. inż. Leszek Sałbut podsumował miniony rok intensywnych prac oraz podziękował za oddanie, które sprawia, że Instytut stale się rozwija. Głos zabrał również Dziekan Wydziału prof. dr hab. inż. Gerard Cybulski. Podziękował On pracownikom Instytutu za tworzenie wspólnoty ludzi, która dzięki zaangażowaniu i codziennej, wytrwałej pracy jest zdolna do realizacji celów.

Zabawa była szampańska!

Równocześnie IMiF uczcił 90-lecie prof. Romualda Jóźwickiego. Prof. Jóźwicki studia ukończył w 1956 roku w Oddziale Mechaniki Precyzyjnej specjalizując się w konstrukcji układów optycznych. Pracę w Politechnice rozpoczął w 1955 r. będąc jeszcze studentem piątego roku, a po dyplomie odbył dwuletni staż przemysłowy w Polskich Zakładach Optycznych (1956-1958). Po doktoracie ośmiomiesięczny pobyt naukowy w Instytucie Optycznym w Paryżu (1965 r.) stanowił inspirację do zrozumienia potrzeby opanowania wiedzy z zakresu optyki falowej. W następnych latach samokształcenie, praca naukowa, dydaktyka i prace dla przemysłu były podstawą do uzyskania stopni i tytułów naukowych z profesorem zwyczajnym włącznie.

Od 1968 do 1997 roku samodzielnie kierował Zespołem, a główną troską był jego rozwój naukowy. Rozbudowa laboratoriów i praca naukowa pozwoliła na wykształcenie kadry, co było możliwe także dzięki stałemu unowocześnianiu prowadzonych zajęć dydaktycznych, zarówno laboratoryjnych jak i wykładowych. Napisał pięć podręczników i jeden skrypt. Przepracował ponad 50 lat w Politechnice Warszawskiej piastując różne funkcje administracyjne, między innymi w latach 1987-1990 był dziekanem Wydziału Mechaniki Precyzyjnej. Spośród Jego uczniów 3 osoby uzyskały tytuł profesora, 5 stopień doktora habilitowanego i wiele osób stopień doktora. Za osiągnięcia naukowe w dziedzinie optyki i prace organizacyjne w Polskim Oddziale SPIE prof. R. Jóźwickiemu został nadany w 1995 roku tytuł Fellow of The International Society for Optical Engineering, Bellingham, USA.